امنیت اینستاگرام


با توجه به تماس‌های بسیار زیاد کاربران عزیز در مورد اینستاگرام، هک شدن اکانت اینستاگرام، عدم ورود به اکانت اینستاگرام و دیگر مشکلات در مورد این شبکه اجتماعی، لازم است نکاتی را به شما عزیزان اعلام نمایم. این نکات بر اساس بخش عمده مشکلاتی است که کاربران Instagram در ایران با آن مواجه هستند.

می‌توان گفت مدت زیادی از دورانی که اینستاگرام صرفاً جایی برای اشتراک عکس‌ها بود گذشته است. خیلی از اطلاعات شخصی ما در همین شبکه‌ی اجتماعی جا خوش کرده‌اند. هک اینستاگرام تهدیدی برای همه است و فقط افراد معروف یا مهم و تاثیرگذار نیستند که باید مراقب امنیت اکانت اینستاگرامی خود باشند. وجود کسی که قصد آزار دادن شما را دارد و یا می‌خواهد اطلاعات بیشتری در موردتان داشته باشد (بدون اینکه خودتان باخبر شوید)، دلیلی کافی است که ادامه‌ی این مقاله را به دقت بخوانید و اجرا کنید. کلیت راه‌های حفظ امنیت اینستاگرام که در ادامه همه‌شان را دقیق شرح خواهیم داد با من همراه باشید و افزایش امنیت پیج اینستاگرام خود را تضمین کنید :

 • انتخاب پسورد قوی.
 • ابراز هویت دو مرحله ای را فعال کنید.
 • دسترسی برنامه های شخص ثالث را قطع کنید.
 • اجازه دسترسی به موقعیت مکانی خود را ندهید.
 • اطلاعات پروفایل خود را محرمانه نگه دارید.

همه‌ی ما فکر می‌کنیم به اندازه‌ی کافی دانش شبکه‌های اجتماعی را داریم و دقیقاً به همین خاطر هیچ نگرانی‌ای بابت امنیت و حریم خصوصی‌مان نداریم. همه‌ی ما تصوری گمراه کننده از امنیت در شبکه‌های اجتماعی داریم؛ اینطور که فکر می‌کنیم در امنیت کامل هستیم؛ فقط توسط دوستان و آشنایان احاطه شدیم و هیچ اتفاق بدی برای‌مان نخواهد افتاد.

حال بیایید با هم امنیت اینستاگرام را بررسی کنیم و راه های افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی را یاد بگیریم.

روش جلوگیری از هک شدن اینستاگرام با انتخاب رمز عبور قوی

شاید از آن دسته افرادی هستید که با ساخت ترکیبی از اسم خودتان، شماره تلفن، تاریخ تولد و… پسورد انتخاب می‌کنید و فکر می‌کنید احتمال اینکه کسی پسورد شما را حدس بزند بسیار کم است. اما متاسفانه باید به شما بگویم بهتر است همین لحظه پسورد خودتان را عوض کنید زیرا اینستاگرام شما شدیدا در معرض هک قرار دارد!

از رایج ترین روش‌های هک اینستاگرام یا کرک اینستاگرام، حدس پسورد قربانی است. در این روش هکر با استفاده از نرم افزارهای خاصی هزاران پسورد ترکیبی از مشخصات شما و یا پسوردهای رایج دیگر کاربران را بر روی اکانت شما تست می‌کند تا اینکه نهایتا یکی از آن‌ها پسورد شما باشد.

اما روش جلوگیری از این چنین حملاتی بسیار ساده است. انتخاب پسورد قوی! شما می‌توانید با انتخاب یک پسورد بسیار قوی از اینستاگرام خود در مقابل هکرها محافظ کنید، که حتی اگر هکر سالیان سال پسوردهای متنوع روی اکانت اینستاگرام شما تست کند به نتیجه نخواهد رسید.

نمونه یک پسوردخوب: o5%qG=j#SF%wn+aM

اگر برای شما مشکل است که چنین پسوردهایی بسازید یا به خاطر بسپارید، من توصیه می‌کنم حتما آن را در جایی نگه داری کنید تا در صورت نیاز مجدد بتوانید به پسورد خود دسترسی داشته باشید.

همچنین وبسایت های هستند به نام ژنراتور پسورد ساز به هیچ وجه استفاده نکنید چون تمامی پسورد های ایجاد شده توی وبسایت در فایلی ذخیره میشن و بعدا به عنوان پسورد لیست قوی برای فروش گذاشته میشن شاید شما قربانی بعدی کرک باشید.

نحوه فعال سازی احراز هویت تایید دو مرحله ای برای جلوگیری از اکانت اینستاگرام

برای اینکه دسترسی افراد فضول و هکرها را به حساب کاربری خود مسدود کنید و خطر هک شدن تان را تا حد زیادی کاهش دهید کافی است تایید دو مرحله ای گذر واژه تان را فعال کنید. پس از فعال شدن این گزینه، کاربری که می خواهد به حساب شما دسترسی پیدا کند باید افزون بر گذر واژه نخست، گذر واژه دیگری که توسط شما تعیین شده است را نیز داشته باشد. اگر مایل به فعال سازی این بخش هستید در ادامه با ما همراه باشید.

برای تایید دو مرحله ای در اینستاگرام به صورت زیر عمل کنید.

 • زبانه پروفایل را باز کرده و با کلیک بر روی سه خط در بالا سمت راست، بخش کشویی را باز کنید و روی تنظیمات کلیک نمایید
 • در بخش تنظیمات برنامه روی امنیت و گزینه Two-Factor Authentication کلیک کنید
 • گزینه تایید دو مرحله ای را فعال کنید تا از این پس برای ورود به حساب پیامک به خط تان ارسال شود

با دانلود اینستاگرام و بروزرسانی آن به آخرین نسخه، سطح امنیت حساب کاربری خود را افزایش دهید.

قطع دسترسی به برنامه‌های شخص سوم (Third-Party Apps)

به احتمال زیاد شما از طریق برنامه‌های شخص ثالث وارد اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی خود شده اید. برای ارتقای امنیت خود باید تمامی دسترسی‌ها را، به جز اپلیکیشن‌های قابل اعتماد (مثل برنامه‌هایی که از طرف تیم اینستاگرام یا فیسبوک معرفی شده‌اند) قطع کنید. دقت داشته باشید در غیر این صورت، آن برنامه‌ها به اکانت و اطلاعات شخصی شما دسترسی دارند و این شما را آسیب­پذیر خواهد کرد.

برای حل کردن این مسئله، باید از طریق مرورگر وارد اکانت اینستاگرام خود شوید و نه اپلیکیشن آن. تک تک برنامه‌هایی که به اکانت اینستاگرام شما دسترسی دارند را بررسی کنید. دسترسی اپلیکیشن‌هایی که استفاده نمی‌کنید، اصلاً به یاد نمی‌آوریدشان یا اینکه قابل اعتماد نیستند را قطع کنید. برخی از این برنامه ها در صورتی که معتبر نباشند و توسط هکر ها ساخته شده باشند می توانند منجر به هک اینستاگرام شوند.

 • از طریق مرورگر کامپیوتر وارد اکانت اینستاگرامی خود شوید.
 • بالای صفحه و سمت راست، روی عکس پروفایل خود کلیک کنید. Edit Profile را انتخاب کنید.
 • در منو، apps and website را انتخاب کنید. سپس وارد صفحه‌ای می‌شوید که اپ‌های دارای اجازه‌ی دسترسی به اینستاگرام‌تان را نشان می‌دهد. دسترسی اپ‌هایی که احتمال می‌دهید اکانت شما را آسیب­پذیر می‌کنند، غیرفعال کنید.

موقعیت (location) خود را پنهان کنید

از موارد مهم امنیت اینستاگرام از مجرمان آنلاین این است که اطلاعات لوکیشن خود را در اختیار اینستاگرام قرار ندهید.

این کار وقتی که اینستاگرام را در خانه، محل کار یا حین سفر چک می‌کنید بسیار مهم است. موارد بسیاری در مورد دزدانی که بخاطر چک کردن اینستاگرام حین فعال بودن موقعیت‌یابی شناسایی شده‌اند گزارش شده است. مردم زیادی حین سفر موقعیت خود را به اطلاع افراد در اینستاگرام رسانده‌اند و وقتی به خانه برگشته‌اند، با خانه‌ای خالی روبه رو شده اند!

پس برای اینکه قربانی بعدی این حادثه شما نباشید، باید لوکیشن خود را در تنظیمات اینستاگرام و در قسمت Privacy غیرفعال کنید. اگر می‌بینید برای انجام این کار دیگر دیر شده است و شما قبلاً اطلاعات زیادی بابت موقعیت خود در اختیار اینستاگرام قرار داده اید، نگران نباشید. با پاک کردن اطلاعات قبلی می‌توانید تا حد زیادی امنیت خود را تامین کنید:

 • پست‌های خود را باز کنید.
 • هر کدام از عکس‌هایی که قبلاً لوکیشن را در آنها وارد کرده‌اید، انتخاب کنید و منو را باز کنید. (سه نقطه‌ی بالای صفحه سمت راست)
 • Edit را انتخاب کنید. در قسمت لوکیشن، هر چه قبلا وارد کرده اید را پاک کنید و با خالی ماندن آن قسمت یعنی اطلاعات موقعیت شما در آن پست پاک شده است.

اطلاعات اکانت خود را پنهان کنید

اطلاعات بیش از حد وارد پروفایل خود نکنید. همچنین از نوشتن اطلاعاتی که می‌توانند بعداً برای‌تان دردسر شوند در Bio خودداری کنید.

برای امنیت خیلی بیشتر، Activity Status (آخرین باری که در اینستاگرام فعال بودید) را هم غیرفعال کنید. برای این کار، وارد منوی بالا، سمت راست شوید و در پایین صفحه‌ی باز شده، گزینه‌ی Show Activity Status را غیرفعال کنید.

متاسفانه امکانات اینستاگرام برای امنیت زیاد نیستند. نه به اندازه‌ی فیسبوک، توییتر و لینکدین. به هر حال همین چند تا هم برای حفظ امنیت لازم‌اند.

فقط امنیت اینستاگرام مهم نیست. شما باید حواس‌تان به همه‌ی اکانت‌هایی که دارید باشد. مجرمان سایبری می‌توانند هر اطلاعاتی از همه‌ی اکانت‌های ما در فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی جمع‌آوری کنند و این برای سرقت هویت کافی است.

احتمالا در اینستاگرام با سرویس‌هایی که وعده‌ی فالوورهای بیشتر می‌دهند مواجه شوید. به هیچ عنوان به آنها اجازه دسترسی به اکانت خود را ندهید. اگر قصد دارید افراد بزرگی را ملاقات کنید یا برند خود را توسعه دهید، با فالو کردن افراد و هشتگ‌ها و گفتگو کردن می‌توانید به این هدف برسید.

در پایان خاطر نشان می‌کنیم هیچ وقت نام کاربری و رمزعبور خود را به هیچ طریقی ارسال و یا در اختیار فردی قرار ندهید و در صورت بروز مشکل به آدرس help.instagram.com مراجعه نمایید و از راه‌کارهای ارائه شده توسط خود اینستاگرام استفاده نمایید.

آموزشغیرهنرم افزار

security instagramامنیت اینستاگراماینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *