چرا باید از واتساپ استفاده نکنیم ؟


واتساپ بدون شک محبوب ترین برنامه پیام رسانی برای گوشی های هوشمند است. در واقع ، طبق اعلامیه رسمی خود در سال 2020 ، بیش از 2 میلیارد کاربر دارد.

بنابراین ، با توجه به اینکه بعد از فیس بوک دومین پلتفرم بزرگ رسانه های اجتماعی است ، بیشتر شما از آن استفاده می کنید.

در این مقاله ، من چند دلیل را که چرا باید بلافاصله استفاده از واتساپ را متوقف کنید ، ذکر می کنم.

فیس بوک مالک واتساپ است

فیس بوک WhatsApp را با 19 میلیارد دلار در سال 2014 خریداری کرد. اما ، متأسفانه ، فیس بوک به دلیل اقدامات امنیتی و حفظ حریم خصوصی بسیار مورد انتقاد است.

اگر کنجکاو هستید ، می توانید جدول زمانی مسائل مربوط به حریم خصوصی فیس بوک را بخوانید تا فقط متوجه شوید که فیس بوک یکی از بدترین شرکت هایی است که برای محرمانه نگه داشتن اطلاعات شخصی خود می توانید به آن اعتماد کنید.

باور نمی کنید؟

حتی برایان اکتون ، بنیانگذار واتساپ ، به دلایل مختلفی پس از ترک فیس بوک ، توییت #DeleteFacebook را نوشت.

برایان ، بنیانگذار WhatsApp ، با تصمیم خود برای ترک فیس بوک 850 میلیون دلار پشت سر گذاشت و همچنین اعتراف کرد که وی به دلیل فروش واتساپ و به خطر انداختن حریم خصوصی کاربر مقصر بوده است.

حرف مرا قبول نکنید ، این چیزی است که برایان اکتون در مصاحبه با فوربس گفت:

” “من حریم خصوصی کاربران خود را به سود بیشتری فروختم. من یک انتخاب و سازش کردم. و من هر روز با آن زندگی می کنم. “

فیس بوک در یکی از بزرگترین رسوایی داده ها تاکنون درگیر شده است. بنابراین ، به عبارت دیگر ، اگر فیس بوک شرکت اصلی واتساپ باشد ، شما به راحتی نمی توانید به آنچه آنها انجام می دهند اعتماد کنید.

حداقل ، من نمی کنم. بنابراین ، آزادانه تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهتر است.

واتساپ منبع باز نیست

اگر چیزی منبع باز است ، به این معنی است که می توانید کد منبع برنامه را مرور کرده و بررسی کنید که سرویس / برنامه مطابق ادعا یا وعده داده شده کار می کند.

به عنوان مثال ، Signal یک برنامه منبع باز است. حتی اگر دانش فنی برای مرور کد منبع را ندارید ، صدها و هزاران برنامه نویس در جامعه وجود دارند که به طور مداوم روی برنامه کار می کنند و برنامه را بهبود می بخشند.

همچنین ، فقط جهت اطلاع شما ، بنیانگذار واتساپ رئیس اجرایی بنیاد سیگنال است. بنابراین ، وی یکی از اعضای کلیدی است که مسئول توسعه یا بهبود برنامه Signal به عنوان جایگزینی برای واتساپ است.

سیگنال (نرم افزاری است که من شخصاً ترجیح می دهم).

به طور خلاصه ، به چند دلیل ثابت شد که راه حل های منبع باز بهتر هستند و واتس اپ یک برنامه منبع باز نیست.

البته ، همه راه حل های اختصاصی بد نیستند – اما بسته به تنظیمات شخصی خودم ، با یک راه حل منبع باز راحت ترم. شما خودتان قاضی باشید.

واتس اپ چندین مشکل امنیتی داشته است

واتساپ ادعا می کند بهترین امنیت را به کاربران خود ارائه می دهد ، درست است؟ همچنین ، دارای رمزگذاری end-to-end است.

خوب ، این جای بحث دارد زیرا هکرها با شروع تماس واتساپ موفق به هک گوشی شدند (شما حتی نیازی به مکالمه ندارید).

اما ، رمزگذاری end-to-end به این واقعیت است که پیام های شما ایمن هستند؟

خوب ، از نظر فنی بله – اما رمزگذاری end-to-end مانع دسترسی فیس بوک / واتس اپ به چت های شما نمی شود (به طور بالقوه)

فقط به این دلیل که در نحوه رسیدگی دقیق به داده ها و رمزگذاری هیچ شفافیتی وجود ندارد (با مخلوطی از اختلافات که مارک زاکربرگ را در جلسه استماع کنگره احاطه کرده اند) ، نمی توانید خیلی اعتماد داشته باشید.

همچنین در نحوه مدیریت metadata(اطلاعات مرتبط با پیام شما) در واتساپ هیچ شفافیتی وجود ندارد. حتی اگر پیام های شما ایمن باشد – فراداده های ساده همچنان می توانند شما را به راحتی ردیابی کنند.

باور نمی کنید؟ چگونگی شناسایی (یا کشتن) NSA با استفاده از فراداده را بخوانید تا درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

البته واتس اپ مشکلات امنیتی را برطرف کرد. اما ، واتس اپ چندین مورد امنیتی داشته و اغلب بسیار خطرناک است. اما از طرف دیگر ، برنامه هایی مانند Threema ، Signal ، Session و پیام رسان های مشابه با حریم خصوصی بسیار آسیب پذیر نیستند.

همه چیز می تواند یک روز هک شود – اما آیا ترجیح می دهید چیزی را که استفاده از آن خطرناک تر است یا ایمن تر را انتخاب کنید؟

شما قاضی باشید.

واتساپ خصوصی نیست

در حالی که این تا حدودی یک دلیل اضافه است اما با توجه به اینکه فیس بوک صاحب واتساپ است. این پایان داستان نیست.

واتساپ حتی با مقررات حریم خصوصی GDPR همخوانی ندارد :

  • هر کسی می تواند شما را به طور پیش فرض به یک گروه واتساپ اضافه کند (شما می توانید از آن جلوگیری کنید – اما این باید به طور پیش فرض فعال باشد)
  • شما در حال به اشتراک گذاشتن دفترچه آدرس خود هستید و به طور بالقوه داده های مخاطبین خود را بدون رضایت آنها به اشتراک می گذارید. و مشخص نیست که آنها چگونه داده ها را اداره می کنند – اینکه آیا آنها را هش می کنند یا نه.

علاوه بر نشانگرهای اساسی که در بالا ذکر کردم ، اگر نگاهی به سیاست حفظ حریم خصوصی واتساپ بیندازید ، موارد زیادی را خواهی فهمید.

برای شروع ، سیاست حفظ حریم خصوصی نحوه مدیریت داده ها را مشخص نمی کند – به خصوص پیام که در حالی که گیرنده آفلاین است در سرور خود ذخیره می کنند هنوز مشخص نیست.

علاوه بر این ، واتساپ داده ها را از address book شما جمع می کند (هر برنامه پیام رسان دیگری انجام می دهد) – اما در سیاست آنها در مورد نحوه محافظت از آنها وضوح کافی وجود ندارد.

در سیاست حفظ حریم خصوصی آنها ممکن است چندین خلأ دیگر وجود داشته باشد – اما قطعاً بهترین سیاست حفظ حریم خصوصی نیست که با آن روبرو شده ام.

برای یک سرویس پیام رسان که به حریم خصوصی شما احترام می گذارد ، از نظر من سیاست حفظ حریم خصوصی باید ساده و شفاف تر باشد.

واتساپ برنامه دسکتاپ بومی ندارد

هم اکنون ، واتساپ ، به عنوان یک پیام رسان بسیار محبوب ، تجربه دسکتاپ بومی (به عنوان مثال یک برنامه مستقل) را ارائه نمی دهد.

بله ، شما می توانید از WhatsApp Web استفاده کنید اما این یک سرویس وحشتناک است. برای استفاده از نسخه وب – که احمقانه است (به نظر من) شما باید روی تلفن هوشمند خود یک اتصال اینترنتی فعال داشته باشید.

در مقابل ، سایر برنامه های پیام رسان یک برنامه دسک تاپ جداگانه ارائه می دهند که حتی اگر تلفن هوشمند خاموش باشد می توانید از آن استفاده کنید.

واتساپ نقطه مناسبی برای انتشار اخبار و شایعات جعلی است

حتماً قبلاً شاهد پیام های اسپم بدون پایان در گروه های واتساپ بوده اید.

شخصی فقط پیوند یا تصویری را ارسال می کند و ویروسی می شود!

حتی اگر این به نظر بی خطر بیاید – پخش پیام یا اطلاعات مخرب با استفاده از واتساپ واقعاً آسان است.

در صورتی که نمی دانید واتساپ یکی از مهمترین نقشها را در انتشار اطلاعات غلط در مورد ویروس کرونا در سال 2020 داشته است. فقط به این محدود نمی شود ، همچنین گزارش هایی از سوزاندن مردم به دلیل کلاهبرداری از طریق واتساپ وجود دارد.

مهم نیست که واتساپ تلاش می کند آن را محدود کند – آنها هنوز در این امر موفق نشده اند. شاید هیچ برنامه پیام رسان دیگری با پایگاه کاربری عظیم موفق به انجام این کار نشده باشد.

اما ، آیا ترجیح می دهید یک برنامه کم حواس پرت با محیطی بالقوه امن تر انتخاب کنید یا می خواهید کل روز را به مقابله با پیام های هرزنامه در واتساپ اختصاص دهید؟

شما قاضی باشید.

ادغام واتساپ ، فیسبوک مسنجر و اینستاگرام خبر بد است

در اینجا ، ادغام سرویس های مختلف به توانایی ادغام شبکه WhatsApp ، Facebook Messenger و Instagram در یک سقف واحد اشاره دارد.

این بدان معناست که شما قادر خواهید بود از طریق اینستاگرام و بالعکس با کاربران واتساپ ارتباط برقرار کنید.

با این حرکت ، نه تنها آنها از طریق انحصار آسان سرویس های پیام رسان رقیب را از بین می برند بلکه سوالات ضد اعتماد و امنیت را نیز به وجود می آورد.

با این حال ، به طور رسمی هنوز مشخص نیست که آنها چگونه این کار را انجام می دهند (و پیشرفت های انجام شده تاکنون). می توانید اطلاعات بیشتر در مورد حرکت را در اینجا بخوانید.

مهم نیست که با نکات بالا موافق هستید ، من لیستی از نرم افزار جایگزین واتساپ را آورده ام که می توانید امتحان کنید:

Session Signal Threema Telegram Riot.im

جمع بندی :

من درک می کنم که نمی توان بلافاصله واتس اپ را به طور کامل حذف کرد. و کاملاً نظر من اینجاست.

اما ، مهم است که درک کنیم حریم خصوصی و امنیت مهم است. بنابراین ، من به شما پیشنهاد می کنم که از برنامه های پیام رسان ایمن مانند Threema ، Signal و Session استفاده کنید و دیگران را به انجام همین کار تشویق کنید.

بنابراین ، اگر این مقاله را مفید دانستید ، لطفاً آن را در سراسر سیستم عامل های رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا خبر را گسترش دهید!

آموزشنرم افزار

whatsappامنیتفیسبوکواتساپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *